Драган Новковић

• Магистарске студије: Електротехнички факултет Универзитета у Београду, []
  • Основне академске студије: Електротехнички факултет Универзитета у Београду, []
  • Докторске студије: Факултет техничких наука у Новом саду, []

Aнгажман у школи:

На СП Аудио и видео технологије запослен од самог почетка његовог функционисања школске 2001/2002. године. Прошавши кроз сва наставна звања, од стручног сарадника, преко асистента и предавача, од 2016. године се налази у звању професора струковних студија.

Оснивач аудио студија СП АВТ.

Тренутно држи наставу из предмета Основи акустике, Студијска аудиотехника, Акустички дизајн просторија и заштита од буке,  Музичка продукција, Аудио уређаји и системи и Пројектовање студија.

Ваннаставне активности:

Више од 20 година се бави студијским радом и остварује интензивну сарадњу са великим бројем уметника, у својству сниматеља звука/продуцента.

Озвучио преко 200 концерата у својству главног инжењера звука.

Пројектовао преко 100 студијских и концертних простора у нашој земљи и иностранству.

Техничка реализација више уметничких изложби и инсталација. Коаутор музејске поставке под називом "Акустика сакралних објеката средњовековне Србије" у продукцији Музеја науке и технике из Београда.

Активан на пољу осмишљавања и вођења међународних пројеката у областима високог школства, науке и културе.

Иницијатор међународног пројекта Квантна Музика.

Бави се иноваторским радом на пољу аудио-технике кроз истраживање и развој технологија звучника са дистрибуираним модовима и МИДИ конверзије физичких параметара акустичко-механичких система (акустичких музичких инструмената).

Бави се популаризацијом науке. Аутор више новинских чланака и ТВ емисија. Активан као гостујућу предавач са низом одржаних предавања у неколико европских и азијских земаља.

Члан више бивших и активних музичких састава у Србији и иностранству, у својству гитаристе и бубњара: Обдукција, Lima Perreira, Нежни Далибор, Бицикл, The Wedderz и Ах, Ахилеј.

Монографија

1. Đorđević, Z., Dragišić, M., Manzetti, M.C., Novković, D. (2019): Digitization of Acoustic Heritage in a Service of Protection, Research and Promotion of European Cultural Heritage. In: Digital Cultural Heritage, Ed. Kremers, H. (New York: Springer Berlin Heidelberg), 433–447.

Научни рад у међународном часопису

1. Intangible Mosaic of Sacred Soundscapes in Medieval Serbia, December 2022Acoustics 5(1):28-45, DOI: 10.3390/acoustics5010002

2. Đorđević, Z.,* Novković, D., Andrić, U. (2019): Archaeoacoustic Examination of Lazarica Church. Acoustics 1 (2), 423–438. https://doi.org/10.3390/acoustics1020024

3. Đorđević, Z., Novković, D. (2019): Archaeoacoustic Research of Ljubostinja and Naupara Medieval Monastic Churches. Open Archaeology 5 (1), 274–283. https://doi.org/10.1515/opar-2019-0018

4. Synthesis and analysis of sounds developed from the Bose-Einstein condensate: Theory and experimental results

Novković Dragan, Peljević Marko, Malinović Mateja

Muzikologija, 2018 (24):95-109

Details Cross Ref cited by(1) Full text ( 4965 KB) https://doi.org/10.2298/MUZ1824095N

5. Д. Новковић, И. Ћосић, Н. Петровић, О. Јовановић, „The influence of multifrontal teaching method on the effectivnes of teaching process in the applied studies in technical sciences“, Journal of Education, 2015, vol.2, p.301-313

Научни рад на међународној конференцији

1. Novković, D., Nikolić, A.,* Đorđević, Z. (2019): Contextualizing the use of a ceramic vessel from Kostolac – Archaeoacoustic Analysis. Proceedings of the eighth Serbian Ceramic Society Conference – Advanced Ceramics and Application at Belgrade, Serbia, September 2019, 40.

2. Д. Новковић, С. Димитријевић, “Analysis of the Distribution of Sound Pressure in the Case of Excitation with DML In-Ceiling Sound System”, 3rd International Conference TAKTONS, Novi Sad, 18. – 21. Nov. 2015.

3. Д. Новковић, С. Димитријевић, “Analysis of DML Sound Reinforcement Systems Behavior in Large Concert Halls“, 138th Conv. Audio Eng. Soc., Warsaw, May 2015.

4. 3. Д. Новковић, Б. Милосављевић, А. Савић, „Influence of equivalent impedance on acoustic response of flat panel speaker“, 23th IEEE ERK, Portorož, Sept. 2014

Научни рад на домаћој конференцији

1. Д. Новковић, Ф. Пантелић, Ј. Братичевић, „Утицај мониторинг сигнала на вокалну интерпретацију музичког садржаја“, 60. Kонференција ЕТРАН, Златибор, 13.-16. јун 2016.

2. 2. Д. Новковић, И. Ћосић, „Примена Вишефронталне наставе у процесу образовања на високсошколским институцијама техничко-технолошког усмерења“, 59. Kонференција ЕТРАН, Сребрно Језеро, 8.-11. јун 2015.

3. 4. Д. Новковић, „Примена DML технологије у озвучавању високореверберантних простора“, Infoteh XII, Jahorina, Mart 2013.

4. 3. Д. Новковић, И. Ћосић, „Редефинисање улоге наставника у систему вишефронталне наставе“, научни скуп Српске академије образовања, Београд, 2012.

5. 4. Д. Дринчић, Д. Новковић, С. Крстић, „Звучници са униформно расподељеним изворима вибрација“, 19. ТЕЛФОР, 22.-24. Нов. 2011.

др Драган Новковић слика

др Драган Новковић