Драган Плескоњић

• Магистарске студије: Sveučilište u Zagrebu, Elektrotehnički fakultet (sada Fakultet elektrotehnike i računarstva), Računarske nauke [1989 - 1991]
  • Основне академске студије: Tehnička vojna akademija, Računarska tehnika [1983 - 1988]

[English]

Dragan Pleskonjic is Senior Director Application Security at international company IGT (previously GTECH). In his current role, he directs, coordinates and oversees application security efforts on global organization level.

Dragan is a well-known expert and influential strategic thinker in the area of information security, privacy, machine learning (ML) and artificial intelligence (AI). He is an experienced leader and has held top positions at international companies, working with clients and partners from various sectors worldwide, including: finance and banking, technology, telecommunications, services, lotteries, gaming, education, government and others.

He possesses rich experience in creating and managing start-ups, new businesses development, proven leadership and talent for creation, management and organization of successful teams. Initiated and has held leading positions in a number of industry projects, as well as in research and development projects.

Dragan is an adjunct professor for various cybersecurity and computer science courses. He is author of ten books so far, including well-known university textbooks on topics such as cybersecurity, operating systems, and software.

Dragan is inventor with set of patents granted by USPTO and also CIPO, EPO and WIPO patent offices. He published more than seventy scientific and technical papers at conferences and journals.

His current research and development focus is intelligent predictive security (INPRESEC), exploring the paradigm shift in information security and privacy with artificial intelligence (AI) and machine learning (ML). Dragan is initiator and founder of INPRESEC project and solution.

Dragan is member of:

• ACM (Association for Computing Machinery, from 2010. as Senior Member) and ACM SIGSAC (Special Interest Group on Security, Audit and Control)
  • IEEE and IEEE Societies (from 2017. as Senior Member):
  •         IEEE Computer Society
  •         IEEE Communications Society
  •         IEEE Computer Society Technical Committee on Security and Privacy
  •         IEEE Cloud Computing Community
  •         IEEE Internet of Things Community
  • ISACA (Information Systems Audit and Control Association)

For more details, please visit:

[Српски]

Драган Плескоњић је Senior Director Application Security у интернационалној компанији IGT (раније GTECH). Ово је позиција на глобалном нивоу IGT-a са фокусом на Application Security, Security Development Lifecycle (SDL), Software Security Assurance (SSA) и нове трендове у области информационе безбедности. Пре тога је био CSO (Chief Security Officer) интернационалне GTECH G2 групе, која је интерактивна дивизија GTECH-a, задужен за управљање комплетном информационом безбедношћу ове групе.

Претходно, Драган је био CEO (Chief Executive Officer) београдског огранка америчке компаније GTECH и као Security Architect. Компанија GTECH је купила фирму Finsoft. Пре куповине фирме Finsoft од стране GTECH-a, радио је као Chief Executive Officer (CEO) и Security Architect београдског дела предузећа за развој софтвера “Finsoft Ltd”, са седиштем у Лондону (Велика Британија). Пре тога је био на водећим позицијама у неколико других фирми, а такође је радио и у другим високошколским установама и Лола институту.

Такође, хонорарни је професор предмета "Управљање информационом безбедношћу" и „Сигурност рачунарских мрежа“ у Високој школи електротехнике и рачунарства. Претходно је предавао и предмет "Оперативни системи" у овој школи.

Драган је иницирао и водио значајна истраживања и пројекте и обављао бројне руководеће функције у развоју софтвера и информационих система за неколико америчких и западноевропских компанија у којима заузима високе руководеће позиције.

Специјалности су му сигурност информационих система и рачунарских система и мрежа, криптографија, пројектовање, развој и сигурност софтвера итд.

Поседује изванредне организационе способности, знање и искуство у покретању, стварању и вођењу великих тимова, као и искуство у процесима спајања и интеграција фирми. Написао је више књига, публикација, наставних материјала и патентних пријава, као и стручних и научних радова, објављених у часописима и на конференцијама у земљи и иностранству. Његови радови су више пута цитирани. Ради рецензије публикација и радова за научне часописе и конференције.

Драган је иноватор и има велики број признатих патената и патентних апликација код америчког, канадског и европског завода за патенте.

Досадашњи резултати укратко:
  • 10 стручних књига и универзитетских уџбеника објављених као аутор или коаутор
  • 9 патената признатих од америчког завода за патенте (USPTO)
  • преко 70 објављених научних и стручних радова у часописима и на конференцијама широм света уз значајан број цитирања
  • водеће позиције у неколико светских интернационалних фирми са глобалним дометом
  • стотине запослених током периода од више година
  • на стотине пројеката (истраживање, развој, примена у привреди) широм света, у којима је имао водећу или значајну улогу
  • деценије предавања на високим школама и факултетима, као и на скуповима широм света
  • активно учешће у бројним стручним организацијама на интернационалном нивоу, менторство, помоћ и слично.

Остале детаље можете наћи на локацијама (линковима) поменутим раније.

мр Драган Плескоњић слика

мр Драган Плескоњић