Dragan Pleskonjić

• Magistarske studije: Sveučilište u Zagrebu, Elektrotehnički fakultet (sada Fakultet elektrotehnike i računarstva), Računarske nauke [1989 - 1991]
  • Osnovne akademske studije: Tehnička vojna akademija, Računarska tehnika [1983 - 1988]

[English]

Dragan Pleskonjic is Senior Director Application Security at international company IGT (previously GTECH). In his current role, he directs, coordinates and oversees application security efforts on global organization level.

Dragan is a well-known expert and influential strategic thinker in the area of information security, privacy, machine learning (ML) and artificial intelligence (AI). He is an experienced leader and has held top positions at international companies, working with clients and partners from various sectors worldwide, including: finance and banking, technology, telecommunications, services, lotteries, gaming, education, government and others.

He possesses rich experience in creating and managing start-ups, new businesses development, proven leadership and talent for creation, management and organization of successful teams. Initiated and has held leading positions in a number of industry projects, as well as in research and development projects.

Dragan is an adjunct professor for various cybersecurity and computer science courses. He is author of ten books so far, including well-known university textbooks on topics such as cybersecurity, operating systems, and software.

Dragan is inventor with set of patents granted by USPTO and also CIPO, EPO and WIPO patent offices. He published more than seventy scientific and technical papers at conferences and journals.

His current research and development focus is intelligent predictive security (INPRESEC), exploring the paradigm shift in information security and privacy with artificial intelligence (AI) and machine learning (ML). Dragan is initiator and founder of INPRESEC project and solution.

Dragan is member of:

• ACM (Association for Computing Machinery, from 2010. as Senior Member) and ACM SIGSAC (Special Interest Group on Security, Audit and Control)
  • IEEE and IEEE Societies (from 2017. as Senior Member):
  •         IEEE Computer Society
  •         IEEE Communications Society
  •         IEEE Computer Society Technical Committee on Security and Privacy
  •         IEEE Cloud Computing Community
  •         IEEE Internet of Things Community
  • ISACA (Information Systems Audit and Control Association)

For more details, please visit:

[Srpski]

Dragan Pleskonjić je Senior Director Application Security u internacionalnoj kompaniji IGT (ranije GTECH). Ovo je pozicija na globalnom nivou IGT-a sa fokusom na Application Security, Security Development Lifecycle (SDL), Software Security Assurance (SSA) i nove trendove u oblasti informacione bezbednosti. Pre toga je bio CSO (Chief Security Officer) internacionalne GTECH G2 grupe, koja je interaktivna divizija GTECH-a, zadužen za upravljanje kompletnom informacionom bezbednošću ove grupe.

Prethodno, Dragan je bio CEO (Chief Executive Officer) beogradskog ogranka američke kompanije GTECH i kao Security Architect. Kompanija GTECH je kupila firmu Finsoft. Pre kupovine firme Finsoft od strane GTECH-a, radio je kao Chief Executive Officer (CEO) i Security Architect beogradskog dela preduzeća za razvoj softvera “Finsoft Ltd”, sa sedištem u Londonu (Velika Britanija). Pre toga je bio na vodećim pozicijama u nekoliko drugih firmi, a takođe je radio i u drugim visokoškolskim ustanovama i Lola institutu.

Takođe, honorarni je profesor predmeta "Upravljanje informacionom bezbednošću" i „Sigurnost računarskih mreža“ u Visokoj školi elektrotehnike i računarstva. Prethodno je predavao i predmet "Operativni sistemi" u ovoj školi.

Dragan je inicirao i vodio značajna istraživanja i projekte i obavljao brojne rukovodeće funkcije u razvoju softvera i informacionih sistema za nekoliko američkih i zapadnoevropskih kompanija u kojima zauzima visoke rukovodeće pozicije.

Specijalnosti su mu sigurnost informacionih sistema i računarskih sistema i mreža, kriptografija, projektovanje, razvoj i sigurnost softvera itd.

Poseduje izvanredne organizacione sposobnosti, znanje i iskustvo u pokretanju, stvaranju i vođenju velikih timova, kao i iskustvo u procesima spajanja i integracija firmi. Napisao je više knjiga, publikacija, nastavnih materijala i patentnih prijava, kao i stručnih i naučnih radova, objavljenih u časopisima i na konferencijama u zemlji i inostranstvu. Njegovi radovi su više puta citirani. Radi recenzije publikacija i radova za naučne časopise i konferencije.

Dragan je inovator i ima veliki broj priznatih patenata i patentnih aplikacija kod američkog, kanadskog i evropskog zavoda za patente.

Dosadašnji rezultati ukratko:
  • 10 stručnih knjiga i univerzitetskih udžbenika objavljenih kao autor ili koautor
  • 9 patenata priznatih od američkog zavoda za patente (USPTO)
  • preko 70 objavljenih naučnih i stručnih radova u časopisima i na konferencijama širom sveta uz značajan broj citiranja
  • vodeće pozicije u nekoliko svetskih internacionalnih firmi sa globalnim dometom
  • stotine zaposlenih tokom perioda od više godina
  • na stotine projekata (istraživanje, razvoj, primena u privredi) širom sveta, u kojima je imao vodeću ili značajnu ulogu
  • decenije predavanja na visokim školama i fakultetima, kao i na skupovima širom sveta
  • aktivno učešće u brojnim stručnim organizacijama na internacionalnom nivou, mentorstvo, pomoć i slično.

Ostale detalje možete naći na lokacijama (linkovima) pomenutim ranije.

MSc Dragan Pleskonjić slika

MSc Dragan Pleskonjić